Sázíme lesy nové generace
Podcast

Sázíme lesy pro budoucnost

Den za obnovu lesa byl loni největší celostátní akcí svého druhu na podporu obnovy lesa a krajiny.
Po celé republice, na některou ze čtrnácti lokalit, přišlo před rokem neuvěřitelných více než 32 tisíc lidí. Ještě jednou děkujeme za projevenou podporu!

Loňský úspěch Dne za obnovu lesa prokázal, že vám není osud českých lesů lhostejný. Že vás zajímá, v jakých lesích se budete procházet se svými dětmi a vnuky.

A to je zavazující.

Proto jsme se rozhodli tento Den uspořádat znovu, tentokrát 17. října. A znovu vás vyzvat – přijďte pomoci našim lesníkům obnovovat lesy sužované suchem a kůrovcovou kalamitou!

Přijďte se na vlastní oči přesvědčit, jaké lesy sázíme místo uhynulých porostů po celé republice!

Přijďte se přesvědčit, co děláme pro zadržování vody v krajině.

Kalamita způsobená suchem a klimatickou změnou nejsou jen holiny a zmar, ale také počátek nového lesa. Odolnějšího, s jinou rostlinnou skladbou, lépe zadržujícího vodu. A ten vám chceme představit.

Vyberte si 17. října některou ze třinácti lokalit nejblíže svému bydlišti a zasaďte symbolicky třeba jen jedinou sazeničku!

 • - pomozte stloukat oplocenky, kterých potřebujeme stovky kilometrů, abychom ochránili nové stromky před zvěří
 • - vyzkoušejte si, jak stromy zbavujeme larev kůrovce
 • - vydejte se s našimi lesníky na procházku a společně vyvěste přístřešky pro sovy a jiné noční dravce, kteří pomáhají přírodě přirozenou cestou likvidovat přemnožené hraboše.
 • - nebo jen poseďte s přáteli u ohně, opečte si pár špekáčků a zeptejte se našich lesníků na vše, co vás zajímá v souvislosti s lesy pro 22. století

Takže nezapomeňte - 17. října, Den za obnovu lesa.
Den, který nás znovu spojí!
I ve vašem kraji.

Den za obnovu lesa

Zveme vás na sobotu 17. 10. 2020

Unikátní celorepubliková akce v historickou chvíli

Přesnou polohu místa, kde se uskuteční Den za obnovu lesa ve vašem kraji, zjistíte po rozkliknutí bodu na mapě.
Nebo si stáhněte aplikaci Klub nového lesa i s navigací k dané lokaci.

Půjdou sázet s námi

Carousel left
Carousel left

Aktuality

1. 10. 2020

Velký Den za obnovu lesa se nekoná, "malé" pokračují

Den za obnovu lesa se 17. října bohužel neuskuteční. Lesy ČR ho pro veřejnost připravovaly několik měsíců na 13 místech v zemi. Ruší ho s ohledem na vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s pandemií COVID-19. Loňského prvního ročníku se zúčastnilo přes 30 tisíc lidí.

15. 9. 2020

Půjdou s námi sázet!

Na Den za obnovu lesa, který se uskuteční 17. října na třinácti místech po celé republice, se stále hlásí další významné osobnosti. Sázet stromky, sbíjet oplocenky, prostě pomáhat našim lesům po kalamitě půjdou herci, zpěváci, ale i známí čeští olympionici. „Protože chci, aby děti viděly, jak zdravý les vypadá, budu v Den za obnovu lesa sázet stromy v lokalitě U Modřínů v Libereckém kraji. Najděte si své místo i vy,“ vyzvala veřejnost biatlonistka Veronika Vítková – více na https://www.sazimelesynovegenerace.cz. Na brněnský Den se už podruhé chystá někdejší trojskokanka Šárka Kašpárková, s rodinou dorazí do Černého lesa u Šilhéřovic například bývalý skokan na lyžích Jan Mazoch, dakarský závodník Martin Macík na Konopiště a do Zlína třeba gymnastka Kristýna Pálošová. Přijde i mnoho dalších známých tváří. „Řada z nich posílá jako výraz své podpory této unikátní akci své videopozvánky, které obratem zveřejňujeme na www.sazimelesynovegenerace.cz,“ řekl Martin Zajíček, vedoucí Odboru vnějších vztahů Lesů ČR.

11. 9. 2020

Jak uspořádat akci v jeden den na 13 místech po celé ČR?

Poslechněte si další díl podcastu Uchem v mechu s Martinem Zajíčkem, vedoucím Odboru vnějších vztahů Lesů ČR.

Zobrazit všechny aktuality

Na jaké lesy se můžeme těšit?

Věkově a druhově bohaté, o několika výškových patrech. Mnohem lépe zadrží vodu, vytvoří stín, pročistí vzduch, ochladí okolní krajinu.

Každý nový les nejprve pečlivě vyprojektujeme podle konkrétní lokality – nadmořské výšky, svažitosti, půdního složení, polohy místa, převažujícím větrům.

Každý les, který obnovujeme, se většinou skládá z nejméně tří druhů dominantních dřevin zastoupených přibližně po dvaceti procentech a dále mixu různých dřevin a přirozené obnovy.

Máme z čeho vybírat, nemusíme sahat po exotických dřevinách importovaných z jiných podnebných pásem. Nový les vysadíme z více než pěti desítek původních domácích dřevin.

Plochy sázíme tak, aby dřeviny byly vzájemně promíchané podle konkrétních půdních, vlhkostních a světelných podmínek.

Jelikož každý druh má jinou dynamiku růstu, vzniknou pestré porosty o více patrech.

V prosvětlených místech se postupně přirozenými nálety obnoví keřové a bylinné spodní patro z bezu, maliníku, ostružiníku, jeřábu či hlohu. To poskytne úkryt a potravu drobným živočichům, hmyzu a broukům, zajistí tolik potřebné mikroklima pro kořeny vyšších stromů, pomůže zpomalit vysychání lesní půdy a zadržet dešťovou vodu co nejdéle v lesním porostu.

Nový les bude lépe fungovat jako účinná zábrana proti půdní a větrné erozi a nadměrnému vypařování vody. Uchová chlad a vlhko i při vysokých letních teplotách a bude příznivě působit na své okolí. Lesy jsou nejlepší klimatizací. Uvnitř lesa je v létě o několik stupňů chladněji než ve volné krajině. Ve středních nadmořských výškách, pahorkatinách, dáváme už dnes přednost javorům, jedlím, bukům, jilmům a lípám. V podhorských a horských polohách, tedy s přibývající nadmořskou výškou, postupně zvyšujeme podíl buku a jedle, ale své místo zde mají i smrky, které do těchto poloh ve střední Evropě tradičně patří a jsou tady po staletí doma.

Takzvané cílové dřeviny – duby, buky, lípy – odolají díky dostatku vody i druhové a věkové pestrosti mnohem lépe škůdcům, přemnoženým v důsledku zvyšujících se teplot, ale 
i vichřicím a dalším extrémním povětrnostním vlivům, kterých bude v důsledku klimatických změn v dalších desetiletích podle meteorologů přibývat.

Sázíme les plný života, bohatý na množství bylinných druhů, a zejména drobných živočichů, jejichž počty podle vědců v české krajině v posledních desetiletích dramaticky klesají.

Jen takové lesy pro budoucnost přečkají příští generace i staletí a zajistí správné a vyvážené fungování všech funkcí lesa, bez nichž se naše krajina, ale ani my neobejdeme.

Více informací

Co je také les?

Klimatizace

V lese je o 3 °C méně než v okolní krajině

Čistička vzduchu

Vysoký dub či borovice snižují prašnost o 50 %

Kyslíková bomba

1 listnatý strom vyprodukuje 1 000 l kyslíku za den

Laboratoř

1 ha lesa přemění na kyslík 15 tun CO2 za rok

Údaje Národního zemědělského muzea

Miroslav Toman

Nebudeme upřednostňovat žádnou funkci lesa: ani hospodářskou, ani ekologickou, ani rekreační. Všechny musí fungovat v souladu.

Ing. Miroslav Toman, CSc., ministr zemědělství

Josef Vojáček

Je třeba se připravit na to, že lesy, které dnes sázíme, budou za třicet, padesát let hodně jiné než ty, na jaké jsme byli zvyklí v minulosti, a které dnes napříč republikou hynou. Tím, že v takové dosud nevídané míře sázíme nový les, tvoříme úplně novou krajinu. Sázíme lesy, které porostou do 22. století.

Ing. Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR

Partneři našeho projektu

Ministerstvo zemědělství
Svaz lyžařů ČR
ČOV
Český svaz ochránců přírody
Dobrovolní hasiči roku
Skaut
Autoklub ČR
ČSOS
SZIF
Běhej lesy
Kolo pro život
VEIDEC
ABB
Vitana

Klub nového lesa

Tvořte krajinu s námi a zasaďte se o lesy pro další generace

Stáhněte si mobilní aplikaci Klub nového lesa a staňte se tak jeho členem. V aplikaci najdete pozvánky na podnikové akce, události a brigády pro všechny. Pro členy klubu navíc řada bonusů a klubových výhod od podniku i jeho hlavních partnerů. Dozvíte se na jednom místě vše, co vás o dění v českých lesích zajímá.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace Stáhnout aplikaci Mobilní aplikace Stáhnout aplikaci

Dotazy ke Dni

Jak si vypěstovat vlastní strom?

Vypěstování semenáčků:
 1. Proveďte předosevní přípravu osiva dle druhu u jednotlivých dřevin.
 2. Smíchejte pěstební substrát s ostrým pískem 1:1.
 3. Připravte si misku a na dno nasypte drenážní vrstvu z perlitu, keramzitu nebo drobných kamínků.
 4. Rozprostřete pěstební substrát s pískem, urovnejte a důkladně navlhčete – nejlépe postřikovačem.
 5. Rozmístěte připravená semínka na povrch substrátu a zasypte slabou vrstvou jemného písku (břízu vysejte na povrch substrátu), znovu důkladně navlhčete.
 6. Misku umístěte na světlé místo (ne přímo na slunce) do tepla a udržujte povrch substrátu vlhký.
 7. Po vyklíčení ve fázi pravých lístků semenáčky přepikýrujte do samostatných květináčů.

Buk lesní (Fagus sylvatica)

Buk lesníJedná se o listnatý, opadavý strom. Běžně dorůstá do výšky 30 m a více. Kmen je v dobrých podmínkách vzpřímený, větve směřují vzhůru. Kůra je hladká, světle šedá. Kolem zarostlých suků se z horní strany tvoří tzv. čínské vousy. Dřevo buku lesního je bez jádra, světlé, tvrdé. Na podélném řezu jsou viditelné lesklé, hnědé čárečky (zrcátka), typické pro buk. Dřevní póry jsou rozptýlené, nejsou na příčném řezu pouhým okem viditelné. Při zapaření nebo poškození houbami může být dřevo buku oranžové až načervenalé, příp. vytvářet tzv. nepravé jádro nebo mramorování. Pupeny a listy jsou střídavé, listy má jednoduché, s celistvým okrajem. Plody jsou ostnaté, chlupaté nažky na stopkách, zpočátku zelené, po dozrání jsou hnědé. Každý z plodů obsahuje 2 až 3 žlutohnědé bukvice, které v září až říjnu vypadávají.

V západní a střední Evropě je buk rozšířená domácí lesní dřevina. Roste především ve středních polohách. Je to převážně stinná dřevina, náročnější na vlhkost, hloubku půdy i obsah živin. Buk je poměrně citlivý na sucho, mráz a exhalace.

Pro překonání klíčního klidu je nutné osivo pravidelně dovlhčovat na 30 % vlhkost a uložit v teplotě + 3 až 5 °C po dobu 3 měsíců, dokud nevyklíčí, jinak osivo po vysetí 1 rok přeleží.

Javor klen (Acer pseudoplatanus)

Javor klenJavor je velký, dlouhověký, listnatý, opadavý strom. Listy jsou vstřícné, jednoduché, dlanitě laločnaté se zoubkatým okrajem na dlouhém řapíku. Dosahuje výšky 30–40 m, má košatou korunu a silné větve. Kůra je v mladém věku hladká, později tvoří borku, která se odlupuje v nepravidelných, velkých šupinách, čímž připomíná kůru platanu (z toho vědecký název pseudoplatanus). Dřevo je tvrdé, světlé (nejsvětlejší ze všech javorů), bez jádra. Letokruhy jsou nevýrazné. Na podélném řezu je vidět malé lesklé čárečky zrcadélka. Nábytkáři vyhledávají dřevo s vlnitým růstem (fládrované) nebo očkovité dřevo. Plod: křídlatá dvounažka v převislých hroznovitých latách. Křidélka se spojují v ostrém úhlu (na rozdíl od javoru mléč nebo javoru babyka).

Roste v západní a střední Evropě a na Kavkazu, především v lesích ve středních a vyšších polohách. Pochází z horských lesů, proto je také nazýván javor horský. Často je také součástí komunální zeleně. Javor klen je polostinná dřevina, vyžaduje dostatek vláhy a živin. Roste i na kamenitých svazích a suťovištích. Dobře snáší mráz. Je citlivý na exhalace.

Pro překonání klíčního klidu je nutné osivo pravidelně dovlhčovat při uložení v teplotě + 3 °C po dobu 85 až 100 dní, jinak osivo po vysetí 1 rok přeleží.

Bříza bělokorá (Betula pendula)

Bříza bělokoráBříza bělokorá je listnatý, opadavý strom. Dorůstá do výšky 30 m. Koruna je vejčitá, řídká, koncové větvičky převislé. Svým habitem se podobá smuteční vrbě. Pupeny a listy rostou střídavě, listy jsou jednoduché, kosočtverečné až trojúhelníkovité, s pilovitým okrajem na poměrně dlouhých řapících. Kůra je hnědá až našedlá s bílou borkou, která se odlupuje v papírových prstencích. Obsahuje látky, které umožňují hoření v mokrém stavu. Ve spodní části kmene se vytváří tvrdá, hrubá, rozpukaná, černá borka. Dřevo: je měkké, bílé, s nádechem do červena, bez jádra. Letokruhy nejsou výrazné. Některé formy břízy mají zajímavou kresbu dřeva, zejména očkovitá a plamencová.

Bříza je rozšířena jako domácí dřevina téměř v celé Evropě a severní části Asie, jedná se 
o světlomilnou nenáročnou dřevinu. Snáší mráz, horko i městské prostředí, je proto průkopnickou dřevinou. Je to poměrně rychle rostoucí strom, středního vzrůstu, dožívá se středního věku.

Při výsevu se osivo nezasypává pro zabezpečení přístupu světla, které zajišťuje překonání klíčního klidu.

Borovice lesní (Pinus sylvestris)

Borovice lesníBorovice je jehličnatý strom. V dobrých podmínkách může dorůst výšky až 40 metrů, na extrémních stanovištích naopak vytváří nízké jedince s pokrouceným kmenem a větvemi. Rozeznává se mnoho různých ekotypů a klimatypů co do velikosti, tvaru koruny a zavětvení. Kůra dolní části kmene tvoří šedohnědou, deskovitě rozpukanou borku, v horní části a u větví má barvu rezavou a odlupuje se v papírovitých šupinách, konce větví jsou pokryty kůrou zelenou. Jehlice jsou dlouhé 4 až 8 cm, vyrůstají ve svazečcích po dvou z krátkých brachyblastů. Na větvičce vytrvávají dva až tři roky. Květy jsou jednopohlavné. Samičí květy jsou kulaté, červeně vzpřímené na bázi letorostů. Samčí květy jsou sírově žluté na bázi letorostů. Borovice kvete v květnu až červnu. Plodem je šiška, která je v prvním roce po kvetení zelená, v druhém roce je šedohnědá, matná. Dřevo má viditelné letokruhy, barva dřeva je žlutá s oranžovým nádechem.

Vyskytuje se na rozsáhlém areálu v Evropě a severní Asii, v ČR je původním druhem. Často je pěstována v lesích. Jde o výrazně světlomilný strom, který velmi těžko toleruje zastínění. Z hlediska půdních nároků i klimatických podmínek se přizpůsobí velmi široké škále podmínek. Dobře snáší mrazy, ale i sucho a chudou půdu extrémnějších stanovišť. Patří mezi pionýrské dřeviny.

Pro lepší vzcházivost je dobré semena namočit na 6 hodin do studené vody.

Co je smyslem akce?

Představit veřejnosti les, který už teď sázíme a v příštích letech budeme sázet. Les pro 22. století.

Co je „nový les“?

Druhově pestrý les zajišťuje originální mikroklima - zachová chlad a vlhko i při vysokých letních teplotách a bude příznivě působit na své okolí. Plochy sázíme tak, aby byly dřeviny vzájemně promíchané podle konkrétních půdních, vlhkostních a světelných podmínek. Jelikož má každý druh jinou dynamiku růstu, v budoucnu vzniknou pestré porosty o více patrech. V prosvětlených místech se postupně přirozenými nálety obnoví keřové a bylinné spodní patro z bezu, maliníku, ostružiníku, jeřábu či hlohu. To poskytne úkryt a potravu drobným živočichům a hmyzu, zajistí tolik potřebné mikroklima pro kořeny vyšších stromů, pomůže zpomalit vysychání lesní půdy a zadržet dešťovou vodu co nejdéle v lesním porostu.

Které dřeviny se vysazují?

Sází se směs dřevin, především listnaté stromy. Ve středních nadmořských výškách a pahorkatinách dáváme už dnes přednost javorům, jedlím, bukům, jilmům a lípám. v podhorských a horských polohách postupně zvyšujeme podíl buku a jedle, ale své místo zde mají i smrky, které do těchto poloh ve střední Evropě tradičně patří a jsou tam po staletí doma.

Proč akci opakujete?

Velmi stojíme o zapojení veřejnosti do obnovy lesa, a to celoročně a dlouhodobě. V loňském ročníku Dne za obnovu lesa jsme zaznamenali nečekaný zájem veřejnosti, na 14 místech se sešlo přes 31 tisíc lidí. Proto jsme se rozhodli akci zopakovat, a kromě toho pořádáme jen v průběhu podzimu kolem 250 brigád, jichž se můžete také zúčastnit.

Jaký program jste připravili?

Program bude zaměřený na obnovu lesů. Návštěvníci se seznání se zásadami ochrany lesa, budou si moci vysadit sazenice, uvidí v akci techniku. Představíme jim také naše programy zaměřené na vracení koní i sov a dravců do lesa, dozvědí se podrobnosti o našem největším programu – Vracíme vodu lesu. Dále jsou připraveny interaktivní zajímavosti a soutěže o lese a přírodě a mysleli jsme samozřejmě i na zajištění občerstvení, protože se jedná o celodenní akci.

Můžeme přijít pomáhat i v jiném termínu?

Pro nás je zásadní 17. říjen, kdy bude veřejnosti k dispozici maximum lesnického personálu. Kromě toho však pořádáme i mnoha menších brigád pro veřejnost, které jsou zaměřeny mj. na sběr osiva, přípravu pasek na sázení, úklid klestu apod. Podrobnosti najdete na webu a v aplikaci Klubu nového lesa.

Jak je to s dětmi?

Práce v lese je v případě dětí do 15 let možná jen se souhlasem jejich zákonných zástupců. Vzhledem k tomu, že zájem projevují organizace, jako skauti, turisté nebo dobrovolní hasiči, které mají s aktivitami dětí velké zkušenosti, určitě s tímto požadavkem budou předem počítat.

Jak zajistíte, že sazenice vysazené v průběhu dne neuschnou nebo že je nepoškodí zvěř?

Podzim je ideální pro zalesňování, ale samozřejmě vždy záleží na počasí, i na podzim může být sucho. Listnáče budeme sázet přímo do oplocenek nebo je poté oplotíme, případně provedeme podzimní nátěr proti okusu. o plochy osázené v rámci Dne se budeme starat stejně jako o ostatní lesy, na nichž hospodaříme.

Podle čeho, jakého klíče, jste vybrali místa?

Místa jsme vybírali podle několika kritérií. Brali jsme v úvahu dostupnost míst i pro motorizované zájemce, dostatek prostoru pro pořádání programu, ale i dosažitelnost míst, na nichž budou zájemci vysazovat nový les.

Budeme něco platit?

Ne, sazenice i nářadí poskytují na všech lokalitách zdarma Lesy ČR.

Můžeme vzít na akci psy?

Pobyt domácích mazlíčků v lese je upraven legislativou (lesní zákon), na tom se v rámci Dne nic nemění. Vzhledem ke koncentraci a počtu lidí by však bylo lepší nechat pejsky doma.

Jaké jsou náklady na akci?

Akci organizujeme ve vlastní režii, nenajali jsme si žádnou agenturu, proto děkujeme všem zaměstnancům, kteří Den připravují. V loňském roce se na organizaci Dne o víkendu podílelo přes 900 našich zaměstnanců.

Jaké má podnik náklady na pozvané osobnosti nebo partnery?

Pozvané osobnosti nás podpoří bez nároku na honorář, stejně jako naši partneři – Klub českých turistů, skauti, Svaz lyžařů, Český svaz ochránců přírody, Český olympijský výbor a další.

Den za obnovu lesa organizují Lesy ČR?

Jedná se výhradně o akci Lesů ČR.