ZAČÍNÁ TÝDEN LESŮ

Po zvládnutí kůrovcové kalamity pokračují Lesy České republiky v obnově porostů, letos čtrnácti tisíc hektarů. S výsadbou téměř 56 milionů sazenic, z toho 37 milionů listnáčů, se začalo už počátkem března. Na rekordních 30 procentech obnovované plochy letos lesníci upřednostní přirozeně vzešlé semenáčky.

S koncem kalamity výrazně klesl objem kůrovcových těžeb. Většina pasek je už zalesněná. V letech 2019 až 2023 vysadily Lesy České republiky 381 milionů sazenic, z toho 253 milionů listnáčů. Podnik v daném období zalesnil 88 tisíc hektarů a obnovil tak i hydrickou funkci lesa, který na této ploše zadrží až jedenáct a půl milionu metrů krychlových vody. Na 23 až 27 procentech lesníci upřednostňovali přirozenou obnovu porostů ze semen a plodů mateřských stromů. „Letos ponecháme přírodě 30 procent, tedy nejvíc v historii podniku,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR.

Díky teplému počasí začaly letošní pěstební práce o měsíc dřív než v jiných letech, tedy už počátkem března. V zemi je aktuálně 33 milionů sazenic. „Největší plochu letos obnovíme na jižní Moravě, Vysočině a v severních Čechách,“ uvedl Šafařík.

Lesy České republiky dbají při obnově porostů na druhovou pestrost. Podle podmínek konkrétního stanoviště vždy volí směs dřevin. „Nejvíce sázíme buk, dub, javor, borovici, smrk a jedli. Dřeviny kombinujeme tak, abychom zajistili kvalitu, odolnost i produkční udržitelnost lesů,“ dodal generální ředitel Šafařík.

Sázíme lesy nové generace